We Are Bored
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Parteneri
Daca vreti sa ajutati forumul va rugam sa vizitati link`urile de mai jos:





Director Web
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Server Terraria 1.1.2 dedicat facut de We Are Bored.
Bakuman Empty18/7/2013, 07:53 Scris de Vizitator

» Marvel Avengers Alliance
Bakuman Empty4/6/2013, 08:33 Scris de Vizitator

» ^ S P A M ^
Bakuman Empty12/4/2013, 14:48 Scris de Rodari

» S-a dovedit stiintific: MOARTEA NU EXISTA!
Bakuman Empty12/4/2013, 14:46 Scris de Rodari

» F1
Bakuman Empty12/4/2013, 14:36 Scris de Rodari

» Care a fost cea mai amuzanta intamplare din copilaria voastra?
Bakuman Empty12/4/2013, 14:34 Scris de Rodari

» Prison Break (2005–2009)
Bakuman Empty12/4/2013, 14:26 Scris de Rodari

» Fazan
Bakuman Empty12/4/2013, 14:18 Scris de Rodari

» Ce ai face daca?
Bakuman Empty12/4/2013, 14:16 Scris de Rodari

Statistici
Avem 34 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: love18

Membrii nostri au postat un numar de 1907 mesaje în 633 subiecte
Cuvinte-cheie


Bakuman

In jos

Subiect Bakuman

Mesaj Scris de phantom.miss 8/4/2013, 09:18

Ok, mă chinui de la începutul anului şcolar să mă uit la Bakuman şi am reuşit să termin primele 2 sezoane abia acum... 3 săptămâni, cred. Păcat că mi-am dat seama ce fraieră sunt când s-a terminat. Măcar mai e şi sezonul 3, pe care abia aştept să-l încep, imediat ce se termină. (ca să mă uit la el în zece mii de ani, ca de obicei).

Povestea începe cu Mashiro şi Takagi, tineri boboci la liceu. Takagi îi face o propunere interesantă lui Mashiro: să deseneze manga împreună. Deşi se împotriveşte iniţial, cei doi ajung să dea naştere lui Ashirogi Muto, pseudonimul sub care creează manga. Takagi, cu darul său în ale scrierii, speră să ajungă cel mai bun mangaka din Japonia, iar Mashiro, cu talentul său la desen, speră să se căsătorească cu fata visurilor lui, Azuki Miho.

Să recunoaştem că este o idee interesantă. Până la urmă, cine s-ar gândi să facă o manga despre... cum să faci manga? Foarte originală pe punctul acesta, iar acţiunea curge frumos şi nu e trasă de păr. Ei nu reuşesc din prima, nu reuşesc mai deloc chiar, întâmpină dificultăţi, dar au parte şi de momente pline de fericire. În timp ce încearcă, vor lega prietenii, dar vor atrage şi duşmani. Aici reiese realismul, nu e nimic exagerat aici (poate doar reacţiile, dar sunt strict pentru amuzament). Plus, este o sursă de informaţie preţioasă, practic vezi toţi paşii care trebuie urmaţi pentru a ajunge să faci o manga. Nu o să mai subestimez niciodată ceva.
Foarte frumoase relaţiile dintre personaje, care sunt... total diferite. Avem o singură relaţie (şi preferata mea) care este cât de cât normală, cea dintre Takagi şi Kaya, cea mai bună prietenă a lui Miho. În rest, Mashiro şi Miho se încurajează reciproc în încercările lor de a-şi îndeplini visul. Iar rivalul lor este în acelaşi timp cel mai bun sfătuitor.
Este un anime interesant. Foarte interesant. Acţiunea se întinde pe o perioadă îndelungată, tot liceul şi chiar şi pe parcursul facultăţii. Pe lângă greutăţile întâlnite în industria manga, cei doi trebuie să se confrunte şi cu viaţa reală: deciziile pentru viitorul lor, părerile părinţilor şi propria sănătate.
Fiecare personaj are câte o personalitate care te cucereşte, e imposibil să urăşti vre-un personaj, şi o spun eu, care întotdeuna urăsc acele fete enervante. Însă de data asta nu a fost nevoie. Bakuman te cucereşte în întregime, este foarte frumos şi chiar... îţi dă încredere în propriile vise.
Melodiile, de opening şi ending, sunt alese foarte bine, eu le ador pe toate. Sunt frumoase, se potrivesc atmosferei din anime şi au aceeaşi idee de bază "atâta timp cât vrei şi crezi, totul e posibil".
Bakuman e un caracter de emoţii şi practic eşti la mila lui. Ba eşti pe culmile raiului, ba în flăcările iadului.
phantom.miss
phantom.miss
Membru

Gen : feminin
Mesaje Mesaje : 29
Puncte Puncte : 8196
Reputatie Reputatie : 3
Aniversare Aniversare : 01/09/1997
Data Înscrierii Data Înscrierii : 08/04/2013
Vârstă Vârstă : 26
Hobbies Hobbies : anime, manga, tumblr
Dispozitie Dispozitie : mneh

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum